De opprinnelige årsakene bak skikken med ikke å spise kitniyot under påsken er ikke klare, selv om to vanlige teorier er at disse gjenstandene ofte er laget om til produkter som ligner chametz (f.eks. maisbrød), eller at disse gjenstandene vanligvis ble lagret i de samme sekkene som de fem kornene, og folk var bekymret for at de kunne …
Spiser sefardiske jøder kitniyot?
sefardiske jøder – som opprinnelig kommer fra Spania, Portugal, Nord-Afrika og Midtøsten – tillat å spise kitniyot på påsken.
Hvorfor kan ikke jøder spise chametz?
På hebraisk kalles det stigende kornet chametz. Bibelen forbyr det under påsken som en påminnelse om at da israelittene flyktet fra Egypt, dro de derfra med uoppstått deig i pakkene sine. Så disse kornene kan brukes til å lage matzo, også kjent som usyret brød, så lenge bakeprosessen er under 18 minutter.
Hva kan Ashkenazi spise i påsken?
Men for noen jøder er 2016 første gang på 800 år at de får lov til å spise mat som ris og bønner under påsken. Siden 1200-tallet har Ashkenazi-jøder som bor utenfor Israel vært forbudt å spise visse typer mat k alt kitniyot under påsken.
Kan du spise peanøttsmør i påsken?
EVER. Så viktige livsnyheter: "Komiteen for jødisk lov og standarder har bekreftet bruken av kitniyot (belgfrukter) for Ashkenazi-jøder underPåske."